Półmaraton o długości 21,097 km organizowanym przez Miasto Inowrocław nawiązuje do tradycji Biegów Szlakiem Piastowskim. Odrodzona idea w obecnym kształcie jest zasługą lokalnego środowiska sportowego a sam bieg objęty jest zawsze honorowym patronatem Pana Ryszarda Brejzy Prezydenta Miasta Inowrocławia i Prezesów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dla przypomnienia w trakcie I edycji była to Pani Irena Szewińska. Od drugiej edycji Pan Jerzy Skucha. Z każdym rokiem rośnie prestiż tego sportowego wydarzenia oraz umacnia się jego marka wśród największych imprez biegowych organizowanych w Polsce. W rywalizacji biorą udział zarówno osoby w pełni sprawne, jak i te, które chcą być częścią sportowej społeczności, pomimo różnych dysfunkcji narządów ruchu.

Jak przebiegały poprzednie edycje Biegu Piastowskiego?
Pierwszy Bieg Piastowski odbył się 17 maja 2008 roku. Dystans 21,097 km przebiegło wówczas 120 biegaczy, w tym znani maratończycy z Kenii i Ukrainy. Obok biegu głównego odbyły się biegi młodzieżowe, w których uczestniczyło prawie 800 młodych ludzi z województwa Kujawsko - Pomorskiego. Specjalnie na I Bieg Piastowski do Inowrocławia przyjechali znani olimpijczycy, a wśród nich m.in.: Irena Szewińska, Jacek Wszoła, Kazimierz Zimny czy Zdzisław Hoffmann. Najlepszym biegaczem I Biegu Piastowskiego okazał się Michael Karonei z Kenii z czasem 1 godz. 6 min. i 3 sek. Wśród kobiet najszybsza była Małgorzata Sobańska z Korfantowa z czasem 1:16,03.

Podczas drugiej edycji biegu 16 maja 2009 roku na stadionie miejskim, przy wietrznej pogodzie, zgromadziła się licząca 270 osób grupa pasjonatów biegów z całej Polski, Wielkiej Brytanii oraz znani maratończycy z Ukrainy. Podczas imprezy swoją obecnością zaszczycili nas kolejni wybitni sportowcy: tyczkarka Żaneta Glanc, dyskobolka Joanna Piwowarska i sprinter Marcin Urbaś. Wśród biegaczy był znany aktor i satyryk Jacek Fedorowicz. Najlepszym biegaczem II Biegu Piastowskiego okazał się Hychcin Juryi z Ukrainy, który dystans 21,097 km pokonał w czasie 1:06,20. Wśród kobiet zwyciężyła Olena Burułowska z Ukrainy z czasem 1:14,34.

Trzecia edycja Biegu Piastowskiego odbyła się 15 maja 2010 roku i okazała się jak dotąd rekordowa pod względem ilości uczestników. Niesprzyjające warunki nie odstraszyły biegaczy i na trasę z Kruszwicy do Inowrocławia wyruszyło dokładnie 416 zawodników. Zwycięzcą okazał się zawodnik z Ukrainy Vitaliy Shafar, który przekroczył linię mety w Inowrocławiu z rekordowym czasem 1:04:31,18. Wśród kobiet wygrała Dorota Ustianowska z Częstochowy z czasem 1:15:32,91. Imprezę uświetnili swoją obecnością znakomici sportowcy, olimpijczycy i reprezentanci Polski- sprinterzy Łukasz Chyła i Robert Maćkowiak.

14 maja 2011 roku na trasę półmaratonu z Kruszwicy do Inowrocławia wyruszyło 401 zawodników. Podczas czwartej edycji Biegu Piastowskiego rywalizowało też, po raz pierwszy w tej imprezie, 26 zawodników na wózkach. Uroczystego otwarcia dokonał Ryszard Brejza - Prezydent Miasta Inowrocławia w asyście olimpijczyków Szymona Ziółkowskiego i Rafała Wieruszewskiego. Pierwszy linię mety w Inowrocławiu przekroczył zawodnik z Ukrainy Aleksander Sitkowski z rekordowym czasem 1:04:14. Wśród kobiet pierwsza na linię mety wbiegła również Ukrainka Tetiana Gamera Shmyrko 1:14:34.

Podczas V Biegu Piastowskiego, mimo silnego czołowego wiatru, padł kolejny rekord frekwencji. Metę Stadionu im. Inowrocławskich Olimpijczyków przebiegło blisko 500 zawodników. Najszybsi okazali się zawodnicy z Kenii, którzy zajęli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej. Wygrał Mukule Martin Muia z czasem 1:06:04. Pierwszym Polakiem, który pokonał trasę okazał się Damian Kabat z czasem 1:09:16. W ramach V Biegu Piastowskiego odbyły się też biegi młodzieżowe. Na bieżni Stadionu im. Inowrocławskich Olimpijczyków rywalizowało 436 młodych biegaczy. Najlepsi zawodnicy biegów młodzieżowych odbierali nagrody m.in. z rąk dwukrotnych olimpijczyków Małgorzaty Sobańskiej i Tomasza Kucharskiego – gości specjalnych imprezy. Niestety doszło do tragedii.

VI Bieg Piastowski i znów największa liczba uczestników. Na starcie Półmaratonu pojawiło się 587 zawodników. W kategorii generalnej pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Gardzielewski z czasem 1:05:41. Wśród kobiet Maryna Damantsevich z Białorusi uzyskała najlepszy czas 1:15:18. Najszybszy z inowrocławian Kamil Sieracki zajął 12 miejsce (1:11:34). Wśród inowrocławianek najlepszy wynik osiągnęła Anna Nowakowska (1:44:00). W kategorii samorządowej na pierwszym miejscu uplasował się Sebastian Dymek przedstawiciel Urzędu Miasta Płocka z czasem 1:24:24, natomiast w kategorii kobiet Barbara Nowak – Lewandowska osiągając wynik 1:45:28. Najstarsi zawodnicy Półmaratonu: Janina Rosińska (lat 77) oraz Michał Szkudlarek (lat 80) otrzymali nagrody z rąk fundatora Burmistrza Kruszwicy. W gronie wózkowiczów zwyciężył inowrocławianin Krystian Giera. Trasę Półmaratonu pokonał w 37 minut i 32 sekundy. Podczas VI Biegu Piastowskiego odbyły się też biegi młodzieżowe w ramach akcji „Polska Biega”. Na bieżni rywalizowało około 500 młodych biegaczy. Najlepsi uczestnicy odbierali nagrody m.in. z rąk olimpijczyków Dariusza Białkowskiego, Marka Leśniewskiego, Edmunda Borowskiego oraz śp. Jana Jaskólskiego – gości specjalnych imprezy.

Metę VII Biegu Piastowskiego przebiegła znów rekordowa liczba zawodników. Półmaraton ukończyły 593 osoby. Na starcie w Kruszwicy pojawiło się w sobotnie przedpołudnie ponad 771 biegaczy, część osób jednak zrezygnowała z biegu z uwagi na silny wiatr. Wygrał Marcin Chabowski z Wejherowa z czasem 1:05:02. Wśród kobiet najlepsza była Svitlana Stanko z Równego na Ukrainie z czasem 1:15:18. W ramach VII Biegu Piastowskiego odbyły się też biegi młodzieżowe. Rywalizowało około 500 młodych biegaczy. Najlepsi zawodnicy biegów młodzieżowych odbierali nagrody m.in. z rąk olimpijczyków Otylii Jędrzejczak, Ryszarda Szurkowskiego, Marka Leśniewskiego i Edmunda Borowskiego.

Przy pięknej wiosennej pogodzie metę VIII Biegu Piastowskiego na Stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków przebiegła jeszcze większa liczba zawodników niż w poprzednich latach. Półmaraton ukończyło około 700 osób. Wygrał Bogdan Semynowycz z Ukrainy z czasem 1:04:50. Wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka Daria Michałowa z czasem 1:18:21. Wśród zawodników na wózkach zwyciężył inowrocławianin Krysian Giera z czasem 00:31:45. Drugi z identycznym czasem był Zbigniewem Wandachowicz ze Szczecina.  Na bieżni stadionu rywalizowało znów blisko 500 młodych biegaczy. Gośćmi specjalnymi byli: Irena Szewińska, Jerzy Skucha – Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i inowrocławski olimpijczyk – Edmund Borowski.

Bardzo ciepła, niemal letnia pogoda towarzyszyła uczestnikom IX Biegu Piastowskiego. Metę na Stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków pokonało 571 zawodników. Wygrał Vitaliy Shafar z Ukrainy z czasem 1:04:33. Wśród kobiet, tak jak przed rokiem, najlepsza była jego rodaczka Daria Michałowa z czasem 1:17:32. Pierwszym inowrocławianinem, który pokonał trasę okazał się Piotr Dziedzici z czasem 1:22:30. Wśród zawodników na wózkach zwyciężył Tomasz Łyko z czasem 00:36:06. W ramach IX Biegu Piastowskiego odbyły się też biegi młodzieżowe.  Na bieżni Stadionu Miejskiego im. Inowrocławskich Olimpijczyków rywalizowało ponad 500 młodych biegaczy. Najlepsi zawodnicy biegów młodzieżowych i półmaratonu odbierali nagrody m.in. z rąk olimpijczyków: Edmunda Borowskiego, Wojciecha Rosińskiego i Jerzego Ulczyńskiego oraz Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i zastępcy Burmistrza Kruszwicy Bartosza Krajniaka. Zawodom sportowym towarzyszyły również konkursy i występy artystyczne.

Nadspodziewanie wysoka temperatura podczas X jubileuszowego Biegu Piastowskiego sprawiła, że część ze zgłoszonych 745 osób nie zdecydowała się na start. Ostatecznie metę na Stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków pokonało 596 zawodników. Wygrał Roman Romanenko z Ukrainy z czasem 1:05:00. Wśród kobiet najlepsza była Polka Dominika Nowakowska z czasem 1:17:15. Pierwszym inowrocławianinem, który pokonał trasę okazał się Rafał Mokrzycki z czasem 1:22:33, a inowrocławianką Anna Nowakowska  z czasem 1:31:23.
W ramach X Biegu Piastowskiego odbył się też bieg na 10 kilometrów „Dyszka na Dyszkę”, którego trasa wiodła głównie alejkami Parku Solankowego. Na bieżni Stadionu Miejskiego  im. Inowrocławskich Olimpijczyków finiszowało 234 biegaczy. Wśród mężczyzn zwyciężył Siergiej Fistovicz z Ukrainy z czasem 00:33:50, a wśród kobiet Polka Kamila Pobłocka – Dobrowolska z czasem 00:39:03. Najlepsi zawodnicy półmaratonu i biegu na 10 kilometrów odbierali nagrody m.in. z rąk olimpijczyków: Ireny Szewińskiej, Edmunda Borowskiego, Moniki Pyrek – Rokity, Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego  oraz Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i Burmistrza Kruszwicy Dariusza Witczaka.